16 May

Yine Dikkatsizlikten Gitti Dememek İçin

Sınavdaki Dikkatsizlik Hatalarını Önlemek İçin Sınav Öncesinde Ve Sınav Sırasında Yapılabilecekler
 
·   Soruyu dikkatli okuyun. Soruyu okumayı zaman kaybı olarak görmeyin. Soruda neyin sorulduğunu iyi anlamaya çalışın. Eğer iyi anlamayı başarırsanız soruyu daha çabuk ve doğru çözersiniz. Acele bir şekilde üstünkörü okunan sorular başlangıçta zaman kazandırırmış gibi görünse de sorunun yanlış anlaşılmasına, yanlış cevaplayarak puan kaybınıza neden olabilir. Einstein'ın "Bana bir soru verildiğinde bunun 15 dakikasını soruyu anlamaya, 10 dakikasını nasıl çözeceğimi düşünmeye, 5 dakikasını da sorunun çözümüne ayırırım." uygulamasını hatırlayalım.
 
·  Evde süre tutarak soru çözün. Yapacağınız bu alıştırmalar sınav esnasında zamanı doğru kullanmanız için stratejiler belirlemenize yardımcı olacaktır.
 
·   Her deneme sınavı sonunda yanlış yaptığınız soruları mutlaka gözden geçirin. Hangi tür soruları yapamadığınızı (değildir'li sorular, uzun paragraflı sorular, vb.) araştırın ve bu tür soruları kapsayan testlerden daha çok çözmeye dikkat edin.
 
·     Bol bol soru çözmek yapılan “dikkatsizlik hatalarının” azalmasına yardımcı olur.
 
·   Çok sessiz ortamlarda çalışmaya alışırsanız, sınav esnasında oluşan ufak sesler bile sizi rahatsız edebilir ve dikkatiniz dağılabilir. Bu konuda sınav öncesinde kendinizi eğitirseniz sınav sırasındaki seslerden daha az etkilenirsiniz. Bu amaçla zaman zaman sesli ortamlarda da test çözme alıştırmaları yapın.
 
·    Sınavda üst üste yapamadığınız sorular olduğunda moraliniz bozulabilir. Ve buna bağlı olarak daha fazla dikkatsizlik hataları yapmanıza neden olabilir. Böyle zamanlarda soruların hep böyle olmayacağını, kolay ve zor soruların karışık olarak dizildiğini, belki de bundan sonra birçok soruyu çözebileceğinizi kendinize hatırlatın.
 
·   Sınav tekniğinizi gözden geçirin. Genelde yanlışlarınızı sınavın belli zaman dilimlerinde daha çok yapıyorsanız bu durumda test sıranızı değiştirmeyi deneyin ya da böyle zamanlarda yorulmuş olma olasılığınızı göz önüne alarak bu zaman dilimlerinde biraz dinlenin.
 
·  Sınavda uzun süre hareketsiz kalmanız da bedensel yorgunluğa dolayısıyla dikkatsizlik hataları yapmanıza neden olabilir. Bu nedenle göz, sırt, bacak ve kollarınızı sıkıp gevşeterek, gözlerinizi de yine sıkıp gevşeterek ve önce uzağa sonra yakına bakarak (birkaç kez) dinlendirin.
 
·   Sınavın en çok yanlış yapılan zaman dilimlerinden biri de sınavın ilk 15 dakikasıdır. Çünkü bu zamanlar ısınma süresidir ve genelde en heyecanlı olduğunuz zamanlardır. Bu nedenle ilk 15 dakikada en iyi bildiğiniz, yorumdan çok bilgiye dayanan ve mümkünse puanı çok fazla olmayan derslerin testini çözmeye başlamanızı öneririz.
 
·   Sınava hazırlandığınız en yakın günlerde yanlış yaptığınız soruları görünce üzülmek yerine sevinin. Çünkü böylece her yapamadığınız soruda bir eksiğinizi daha fark edip tamamlama şansınız olacaktır. "İyi ki bu soru sınavda değil de şimdi karşıma çıktı" diye düşünün.
 
·  Yeterince bilmediğiniz ve alıştırma yapmadığınız konularda yanlış yapma olasılığınız çoktur. Bu nedenle konuları iyice anlamaya öncelik verin.
 
· Sınav sırasında zaman zaman dalıp sınavla ilgili olmayan şeyleri düşünebilirsiniz. Böyle zamanlarda telaşlanmadan kaldığınız yerden devam edin. Genelde bu düşünceler uzun süreli değildir. Bazen bir kaç saniye süren bu dalgınlıkları uzunmuş gibi algılayıp panik yapmayın ve sakin olun.
 
Sınavda şimdiden hepinize başarılar dilerim.
 
Dr. Abdulrezzak ÇİL
R&M Danışmanlık Kurucu ve Yöneticisi
Psikolojik Danışman ve Rehberlik Uzmanı
Yönetim Danışmanı ve Yönetici Koçu

AŞAĞIDAKİ YAZILAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

İhtiyaca Yönelik İnsan Kaynağı Yetiştirme

İş Dünyasına Dair Beklenti ve Öneriler

Kariyer Yolculuğunda Doğru Adım At Kitabım

Kariyer Kararsızlığı Kitabım

Üniversite Sınav Gününde Ne Yapılmalı?

Üniversite Sınavında Puan Artırıcı Stratejiler

Yeni Eğitim Öğretim Dönemine İyi Bir Başlangıç Yapmak...

Kendi Kariyer Hayatında Başrol Oynamak

Bir Tercihten Daha Fazlası

Kariyer Kararsızlığına Düşmeden Bir Tercih Yapmak

Teoriden Uygulamaya Meslek Nasıl Seçilir?

Kişiliğinize Uygun Meslek Seçin ve Kariyerinizi Planlayın

Kariyer Kararsızlığı Giderme Programı

Sınava Az Kaldı, Son Taktikleri Gözden Geçirelim

Üniversite Sınavı Yaklaşırken Hayat Düzeninizi Değiştirmeyin 

Sınav Yaklaşırken

Motivasyonunuz Sınavlarla Sınırlı Olmasın

Üniversite Sınavına Hazırlıkta Son Bir Ay