Kariyer Koçluğu

Kariyer gelişiminiz, doğumunuzla başlayan ve ömür boyu süren bir süreçtir. Kariyer gelişiminizi etkileyen; ilgi alanlarınız, yetenekleriniz, değerleriniz, kişiliğiniz, geçmişiniz ve koşullarınız gibi bir dizi faktör vardır. Kariyer Danışmanlığı, kariyer, eğitim ve hayat kararları vermek için kendinizi ve iş dünyasını tanımanıza ve anlamanıza yardımcı olacak bir süreçtir.

Kariyer gelişimi, mezun olduğunuzda sahip olmak istediğiniz işin ne olduğuna karar vermekten daha fazlasıdır. Çünkü sahip olduklarınız, tecrübeleriniz ve istekleriniz hayat boyu değişecektir. Buna bağlı olarak da kariyeriniz ve hedefleriniz de değişecek, karar vermeniz gereken birçok durumla karşı karşıya kalacaksınız. Kariyer Danışmanlığı’nın amacı, sadece şu anda yapmanız gereken kararları vermenize yardımcı olmak değil, gelecekteki kariyer ve yaşam kararlarını vermeniz için gereken bilgi ve becerileri size sunmaktır.

 

Enneagram modeline göre gerçekleştirilen testlerle kişilik özelliklerinizi ortaya çıkarır ve size uygun kariyer seçeneklerini fark etmenizi sağlar. Kim olduğunuzu ve eğitiminizden, kariyerinizden ve hayatınızdan ne istediğinizi anlamanıza yardımcı olur.
Kariyer ve eğitim seçimlerinizle ilgili düşünceleriniz hakkında konuşur, düşüncelerinizi ve hislerinizi tanımlamanıza, düzenlemenize ve anlamlandırmanıza yardımcı olur.
Kariyer gelişiminizi etkileyen faktörleri tanımlamanıza; ilgi alanlarınızı, değerlerinizi ve yeteneklerinizi değerlendirmenize yardımcı olur. Sahip olduğunuz kaynakları ve kariyer hedefinize ulaşmak için ihtiyacınız olan kaynakları değerlendirmenize yardımcı olur. Sonraki adımları belirlemenize ve hedeflerinize ulaşmak için bir plan geliştirmenize yardımcı olur.
Ne yapacağınızı, sizin için neyin önemli olduğunu ya da ne tür bir kariyer yolu izlemeniz gerektiğini söylemez. Size sahip olduklarınızı ve elinizdeki kariyer seçeneklerini gösterir. Kararınızı kendi düşünce ve hissiyatlarınız doğrultusunda vermenizi sağlar.